Мемориальный комплекс в честь воинов, погибших в Афганистане

Ауғанстанда қаза болған жауынгерлер құрметіне арналған мемориалды кешен

Ескерткіш түрі: монументтік өнер құрылысы

Құрылысты барлық ірі құрылыс ұйымдары жүргізді: «Қарағандышахтқұр», «Қарағандыкөмқұр», «Қарағандыөнеркқұр», «Қарағандытұрүйқұр», «Жасылқұр»,  «Облицовщик» алматылық кооперативі, көркемдік-өндірістік шеберханалары жүргізді. Қарағанды қаласының архитектуралық-мемориалдық ансамблі әлі күнге дейін ТМД-дағы ауған-әскерлеріне арналған ірі ескерткіші болып табылады.

Ескерткіштің құндылығы әрлеу тастарының сирек кездесетін түрлерінен құралған. Олар: қызыл гранит, лабрадорит, габрадорит, және мәрмәр тас.

Авторлары. Мүсінші Н.Новопольцев, сәулетші Ж.Алтаев. 1990 жылы салынды.

Мемориальный комплекс в честь воинов, погибших в Афганистане

Тип памятника: сооружения монументального искусства

Строительство вели все крупнейшие строительные организации «Карагандашахстрой», «Карагандауглестрой», «Карагандапромстрой», «Карагандажилстрой», «Зеленстрой», алматинский кооператив «Облицовщик» художественно-производственные мастерсике и др.Архитектурно-мемориальный ансамбль в г.Караганде является первым и до сих пор крупнейшим в СНГ памятником воинам-афганцам.

Ценность памятника значительно повышает использованием редких пород отделочного камня – красного гранита, лабрадорита, габрадорита, мрамора.

Авторы.  Скульптор Н.Новопольцев, архитектор Ж.Алтаев. Построено  в 1990 г.