Архитектурно-мемориальный ансамбль Боевой Славы «Вечный огонь»

«Мәңгілік алау» архитектуралық-мемориалды даңқты ансамблі

Ескерткіш түрі: монументтік өнер құрылысы

Фашизмді жеңу ескерткіші. Мүсінші Ж. Молдабаев және архитектор Н. Қойшыбековтың жобасы бойынша фашистік Германияны Жеңістің 30 жылдығы құрметіне орнатылды. Ескерткіш авторлары оған Отан алдындағы қорғауға иық тіресіп тұрған қорғаушыларды, біздің мемлекетіміздің барлық халықтарының достығы және бірлігін, жауынгерлік ерең еңбегін, бүкіл әлемнің бейбітшілігіне ең жоғарғы ұмтылыс белгісін суреттеуге тырысты. Ұзындығы 4,5 метр мысты бедерлеу әдісімен бүкіл қабырғаға созылған ірі рельефте орақ және балға, көгершін пішіндері, ал шеткі жақтарында жауынгерлердің ерлік кескіндері суреттелген. Ескерткіш 1975 жылы ашылды.

Архитектурно-мемориальный ансамбль Боевой Славы «Вечный огонь»

Тип памятника: сооружения монументального искусства

Памятник победы над фашизмом. Воздвигнут в честь 30-летия Победы над фашисткой Германией по проекту скульптор Ж.Молдабаева и архитектор Н.Койшибекова. Авторы памятника старались воплотить в нем самые высокие символы – дружбу и единство всех народов нашей страны, плечом к плечу вставших на защиту Отечества, отобразить ратный труд, стремление к миру во всем мире. На фоне развернутого во всю стену длиной 4,5 метра знамени крупным рельефом методом чеканки по меди изображены серп и молот, фигурки голубей, а по краям в профиль – мужественные лица солдат. Памятник был открыт в 1975 году.